Nedestruktivní defektoskopie je diagnostická, která tvoří nedílnou část kontroly jakosti výrobku jak v předvýrobní a výrobní etapě, tak v provozu. Bez defektoskopie by nebyla zajištěna bezporuchovost, spolehlivost a bezpečnost ve všech průmyslových odvětvích (např. letectví, jaderná energetika, petrochemický průmysl aj.).
Obecně se NDT zabývá testováním struktury kovových i nekovových materiálů a vnitřních nebo povrchových vad objektů bez porušení jejich celistvosti. Řadu defektoskopických metod nabízíme vlastním personálem nebo ve spolupráci s kooperujícími firmami specializovanými na tyto metody. Stanovení konkrétní metody vychází především z technické dokumentace a požadavků zákazníka.
Provádíme
VT | Vizuální metoda ISO 17637
Vizuální kontrola neboli Visual Testing (VT) je nejpoužívanější a nejlevnější metodou nedestruktivního zkoušení – NDT. Touto metodou se zkoumají vlastnosti (kvalita) povrchů zkoušených předmětů, výrobků a zařízení pozorováním pouhým okem. Tato metoda nachází uplatnění jako plnohodnotná prvotní metoda nedestruktivního zkoušení před použitím dalších metod (MT, PT, RT, …). Jejím cílem je odhalit veškeré povrchové vady (trhliny, povrchové póry, koncové krátery) a tvarové odchylky, kdy měřením či posuzováním zjišťujeme odchylku od nominální, normou stanovené hodnoty. Předmětem VT jsou především svary konstrukcí a zařízení, odlitky a válcované výrobky.
Více
Zajišťujeme externě
PT | Kapilární metoda ISO 3452
Kapilární defektoskopie je nedestruktivní metoda používaná pro detekci povrchových otevřených trhlin a necelistvostí nejrůznějších tvarů a velikostí, a to ve všech nepórovitých kovových, ale i nekovových materiálech (měď, hliník, keramika, sklo, guma, plasty aj.). Fyzikální princip metody je založen na kapilární elevaci, tj. na povrchovém napětí kapaliny způsobeném kohezní silou u stěn nádoby. Ponoříme-li úzkou trubici (kapiláru) do kapaliny, která smáčí stěny trubice, zaujme hladina kapaliny v této trubici tvar vydutého vrchlíku a je výše než hladina okolní kapaliny.Trhlina v diagnostikovaném objektu se při použití vhodné detekční kapaliny, tzv. penetrantu, chová jako kapilára. Pokud má penetrant dobrou smáčivost a nízké povrchové napětí, pronikne po nanesení na povrch testovaného objektu do trhliny. Penetrant, který vnikl a zůstal v povrchových trhlinách, sacím účinkem vývojky zpětně vzlíná k povrchu a prostřednictvím barviva, který penetrant obsahuje, se výsledně indikují detekované vady.
UT | Ultrazvuková metoda ISO 16810
Metoda ultrazvukové defektoskopie je založená na změnách propustnosti a odrazovosti ultrazvukové vlny vlivem necelistvosti materiálu. Ultrazvuk, stejně jako zvuk a hluk, je mechanické kmitání částic kolem rovnovážné polohy šířící se v pružném prostředí. Frekvenční rozsah u ultrazvukových kmitů je mimo slyšitelné spektrum, tzn. více než 20kHz. Pro defektoskopické účely se běžně používají rozsahy 100kHz až 50MHz, vyjímečně až do 200Mhz. Pro testování materiálů a výrobků je podstatný akustický tlak, ten je úměrný elektrickému napětí na pólech piezoelektrického měniče.
RT | Prozařovací metoda EN 13068
Princip defektoskopické metody je založen na prozařování materiálu ionizačním zářením a následným vyhodnocením zeslabení záření při průchodu objektem. Zeslabení záření (viz. zeslabení rentgenového záření) se mění v důsledku strukturních jak povrchových tak vnitřních materiálových defektů (trhlin, dutin, lunkrů aj.), změn tloušťky materiálu např. korozí apod. Dle ČSN EN 1330-3 je zeslabení definováno jako sníženi intenzity svazku rentgenového nebo gama záření při průchodu látkou, způsobené absorbcí a rozptylem.
Napište nám